Havaji (engl. Hawaii, hav. Moku‘āina o Hawai‘i) su američka savezna država. U sastav Sjedinjenih Američkih Država primljeni su 21. avgusta 1959. kao poslednja pedeseta članica. Jedina je američka savezna država koju isključivo čine ostrva.
Havaji su arhipelag u centralnom delu Pacifika, jugozapadno od kontinentalnog dela SAD, jugoistočno od Japana i severoistočno od Australije.Prirodne lepote, topla tropska klima, bistro more i talasi, i aktivni vulkani čine Havaje popularnim odredištem za turiste, surfere, biologe i vulkanologe.
Havaji obuhvataju praktično ceo vulkanski Lanac havajskih ostrva koji se sastoji od stotina ostrva u rasponu od 2.400 kilometara. Na jugoistočnom kraju arhipelaga se nalazi osam tzv. glavnih ostrva Nijhau, Kauaj, Oahu, Molokaj, Lanaj, Kaholave, Maui i Havaji.
Ostrvo Havaji je daleko najveće i često se naziva „Veliko ostrvo“ da ne bi bilo pobrkano sa saveznom državom. Arhipelag je deo Polinezije. Ovaj arhipelag se nalazi nekih 3200 kilometara jugozapadno od Severne Amerike .
Sva havajska ostrva su vulkanskog porekla. Zbog pomeranja tektonskih ploča ispod Pacifičkog okeana ka severozapadu, vruća tačka se ne pomera i polako stvara nove vulkane. Zbog lokacije vruće tačke jedini aktivni vulkani se nalaze u južnoj polovini Velikog ostrva. Najnoviji vulkan Lojhi simaunt, se nalazi južno od obale Velikog ostrva.
Havaji imaju tropsku klimu, s tim da temperatura i vlažnost vazduha nisu toliko ekstremni zbog praktično stalnog delovanja pasata iz pravca istoka.Najviše dnevne temperature tokom leta se kreću oko 31°C a noćne temperature oko 24°C. Tokom zime najviše dnevne su oko 28°C a noćne oko 18°C.Iako tropske krajeve ne karakterišu snežne padavine na planinama Mauna Kea i Mauna Loa sneg se može naći na visinama od 4.205 metara tokom zimskih meseci. Sneg retko pada na Haleakali. Planina Vajaleale, na ostrvu Kauaj, je sa godišnjom količinom od 1.170 centimetara padavina na drugom mestu u svetu. Veći deo Havaja ima samo dva perioda: suvi period od maja do oktobra i kišni period od oktobra do aprila.
Zbog razvijenog turizma stanovništvo se bavi isljučivo turizmom i ugostiteljstvom.
Glavni grad Honolulu Najveći grad Honolulu Službeni jezik engleski, havajski
Površina 28.311 km² - Kopno 16.638 km² - Voda 11.672 km²
Stanovništvo (2008.) - Broj 1.288.198 - Gustina naseljenosti 72,83/km²
Proglašenje za saveznu državu SAD - Datum 21. avgust 1959. -
Vremenska zona Hawaii-Aleutian: UTC-10 Dužina 2450 km
Skraćenice - Poštanska HI – ISO 3166-2 US-HI
Internet stranica www.hawaii.gov